Dzisiaj mamy: Sobota 20.01.2018

Rzecznik Praw Obywatelskich: Senior ma prawo do niezależnego życia i integracji społecznej

Dr Adam Bodnar, Rzecznik Praw Obywatelskich, będzie gościem drugiego dnia V Kongresu „Obywatel Senior”. 9 maja w Skansenie będzie mówił o tym, że seniorzy, również  ci, których starość doświadcza ograniczeniami i chorobą, mają prawo na równi z innymi osobami do decydowania o sobie, do niezależnego życia i do włączenia w środowisko społeczne. Mówi o tym art. 19. Konwencji o prawach osób niepełnosprawnych, ratyfikowanej przez Polskę w 2012 roku.

W praktyce oznacza to zapewnienie takiego wsparcia osobom starszym, aby mogły jak najdłużej mieszkać u siebie, wśród sąsiadów rodziny, mając zapewniony dostęp do aktywności, którą mogą wykonywać i usług, których potrzebują.

Realny wpływ na zapewnienie tych praw ma lokalny samorząd: władze lokalne, instytucje, rady seniorów,  organizacje społeczne, lokalni aktywiści, sami seniorzy oraz pokolenia ich dzieci, wnuków i prawnuków.

Model wsparcia osób starszych w środowisku lokalnym przygotowała działająca przy RPO Komisja Ekspertów ds. Osób Starszych. Obejmuje on: bezpieczeństwo ekonomiczne, zdrowie, opiekę, bezpieczeństwo w środowisku zamieszkania, czas wolny, edukację, mieszkania.

na gĂłrÄ~Y strony wstecz
Copyright © 1995-2011 Park Śląski