Dzisiaj mamy: Czwartek 14.12.2017

Tak było w 2016 roku: V Kongres Obywatel Senior [RELACJA i ZDJĘCIA]

Dziś drugi dzień V Kongresu „Obywatel Senior”. To wydarzenie, podczas którego poruszane są najważniejsze sprawy związane z funkcjonowaniem i problemami osób starszych w naszym kraju. W ciągu kilku najbliższych godzin wielu ciekawych prelegentów będzie mówiło o sprawach dla seniorów istotnych i bardzo istotnych. Zachęcamy do śledzenia naszej relacji.

Godzina 17:50
Właśnie zakończył się V Kongres „Obywatel Senior”. Zapraszamy za rok.

16:56
Podczas ostatniego z kongresowych wykładów doktor Aleksandra Ziembińska- Buczyńska z Politechniki Śląskiej mówi o mikrobiologicznych faktach i mitach. Przekonuje, jak ważny wpływ na nasze samopoczucie ma sposób odżywiania oraz kontakt z bakteriami. – Lekarze niechętnie wykonują cesarskie cięcia, bo podczas naturalnego połogu dziecko ma kontakt z bakteriami, które bardzo pozytywnie działają na jego układ odpornościowy – mówi.

IMG 2552

 

 













15:25
Rozpoczęła się moderowana dyskusja z udziałem Jolanty Kwaśniewskiej, prezes Fundacji „Porozumienie bez Barier” Katarzyny Kulik- Cały, koordynatorki wolontariatu w Ośrodku Pomocy Społecznej Warszawa- Bielany, Haliny Pisarek, wolontariuszki -seniorki Fundacji Park Śląski i doktora Pawła Kubickiego ze Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie.

– Kocham wolontariuszy po 60 roku życia - – przyznaje Kwaśniewska. – Te osoby nie odpuszczają. Mają niesamowitą determinację do działania. U nich zdecydowanie większa para idzie w koła niż w gwizdek. Dawniej osoby starsze były pokazywane tylko przez pryzmat szacunku do siwych włosów, teraz – mam takie wrażenie - jest gorzej, bo starość jesrt często postrzegana, jak niepotrzebny balast.

– Szukałam miejsca, gdzie mogłabym się realizować. I to park znalazł mnie – uśmiecha się Halina Pisarek. – Wolontariat jest dla tych, którzy chcą, a nie muszą. Dzięki niemu ma się szansę na to, żeby nie zmarnować starości. Zwłaszcza, kiedy zmarnowało się już młodość.

IMG 2549

 














14:05

Trwa wręczanie certyfikatów Gminom Przyjaznym Seniorom. Po raz pierwszy o to wyróżnienie mogły się ubiegać gminy z całej Polski.

– Poziom stale rośnie i żeby otrzymać ten certyfikat nie wystarczy jeden Uniwersytet Trzeciego Wieku, czy jedna impreza dla seniorów. Zależy nam, aby nagrodzone gminy prowadziły długofalową politykę senioralną – podkreśla Ewa Kulisz, koordynatorka Kongresu „Obywatel Senior”.

Wśród wyróżnionych znalazło się jedenaście gmin: Dębica, Żary, Jasło, Lubaczów, Czaplinek, Czeladź, Błonie, Świdnica, Dąbie, Ostrów Wielkopolski, Stepnica. Certyfikat roczny otrzymały Bolesławiec i Siemianowice Śląskie. Trzyletnimi certyfikatami uhonorowano natomiast Stare Babice i Trzebinię. Wśród najciekawszych projektów realizowanych przez te gminy właśnie z myślą o seniorach, znalazły się m.in. bezpłatne wypożyczalnie sprzętu rehabilitacyjnego, 50 – procentowe zniżki na kartę seniora, młodzi wolontariusze dostarczający książki osobom starszym i schorowanym, chronione domy opieki dla seniorów.

IMG 2542

 














12:43
O europejskich pomysłach dotyczących seniorów na przykładzie Kraju Basków
mówi Noemi Ostolaza Arcauz z Departamentu Zatrudnienia i Polityki Społecznej Rządu Kraju Basków.

IMG 2508

 














12:11
Dariusz Sałajewski, prezes Krajowej Krajowej Rady Radców Prawnych mówi o współpracy środowiska prawniczego z seniorami i Uniwersytetami Trzeciego Wieku. – Nie chcemy rozmawiać o prawie, które jest obudowane wielkimi kanonami kodeksowymi, ale o tym, które potrzebne jest po to, aby czuć się bezpiecznie we własnym domu.

IMG 2492

 













11:57
Adam Bodnar, Rzecznik Praw Obywatelskich mówi o prawach seniorów do niezależnego życia, jako o wyzwaniu dla środowiska lokalnego.

– Osoby starzejące się zasługują na wsparcie instytucji publicznych. Jest błędem postrzeganie problemów osób starszych tylko w kategoriach zdrowotnych i zapewnienia opieki. Teraz najważniejsza dyskusja toczy się nad tym, jak sprawić, aby seniorzy mogli być w pełni aktywni w życiu społecznym, gospodarczym, żyć w pełni aktywne– podkreśla. Przypomina też konkretne akty prawa międzynarodowego, które powstały na rzecz wsparcia seniorów. – Zwraca się w nich uwagę na kilka podstawowych zaleceń, którymi należy się kierować, Są to zasada uczestnictwa, niezależności, opieki, samorealizacji oraz zasada godności.

IMG 2489















11:24
Andrzej Wyrobiec, prezes Parku Śląskiego oficjalnie otworzył dzień dzisiejszych obrad. – To już jubileuszowy,piąty kongres. Już teraz serdecznie zapraszam na następne – mówi. Wśród zaproszonych gości jest m.in. Grzegorz Wolnik, przewodniczący Sejmiku Śląskiego. – Jestem z państwem po raz drugi i muszę przyznać, że czuję się tutaj coraz lepiej, bo jestem coraz starszy – zaznacza. – Chciałbym, żeby ten kongres sprawił, że my politycy przestaniemy działać dla seniorów, a zaczniemy z seniorami współpracować. Bo działanie dla seniorów, to zawsze są nasze, nie zawsze trafne wyobrażenia o tym, czego państwo potrzebują – dodaje. Profesor Maria Zrałek, przewodnicząca Śląskiej Rady ds. Seniorów: – Nasza rada jest organem opiniującym, inspirującym, w pewnym sensie kontrolującym. To bardzo ważne, żeby nie działać na rzecz seniorów, bo to oznacza, że jesteście państwo ubezwłasnowolnieni.

IMG 2458IMG 2464IMG 2475

10:44
Właśnie zakończyła się pierwsza z dzisiejszych prelekcji. Dotyczyła głównych problemów, z jakimi borykają się rady seniorów. Ogromnym zainteresowaniem cieszy się wykład, który właśnie się rozpoczął. Profesor Violetta Skrzypulec – Plinta ze Śląskiego Uniwersytetu Medycznego mówi o seksie po sześć dziesiątce. Prelegentka mówi o menopauzie i zachęca do regularnych wizyt u lekarza.

– Jeżeli chodzimy o lasce, czy jeździmy na wózku, to nie jest wcale koniec, a może być początek wszystkiego, co może się w naszym życiu wydarzyć – przekonuje. – Bycie samotnym prowadzi do otyłości. A ona z kolei prowadzi do zaburzeń seksualnych.IMG 2453










na gĂłrÄ~Y strony wstecz
Copyright © 1995-2011 Park Śląski